Alçı

indir (12) indir (13) indir (14) indir (15) indir (16) indir (17) indir (18)images (35) images (36) images (37) images (38) images (39) images (40) images (41) images (42) images (43)

ALÇI NEDİR?

Alçı taşı (jips) doğal olarak oluşan ve iki mol su içeren bir Kalsiyum Sülfat mineralidir. Bileşiminde iki molekül kristal su bulunan jipsin (CaSO4 2H2O), yarım molekül su kalcak şekilde, ısı verilerek uçurulması ve öğütülmesi ile elde edilen, suyla karıştırılınca tekrar katılaşarak başlayıcılık özelliği taşıyan bir yapı malzemesidir.

CaSO4 . 2 H2O ısıtma (140-160°C) CaSO4 . 1/2 H2O + 3/2 H2O

Alçı su ile karıştırılınca, ısıtma sonucu, bünyesinden atmış olduğu kristal suyunun tekrar bünyesine alarak katılaşır; bu olaya hidratasyon denir.

CaSO4 . 1/2 H2O + 3/2 H2O CaSO4 . 2H2O

ALÇININ KULLANILDIĞI YERLER

Kalkınmış ülkelerin tüketimleri incelendiğinde alçının inşaat sektöründeki önemi gün geçtikçe artmaktadır. Günümüzde alçı taşı kullanımında, genel toplamın % 5’ i zirai amaçlı, %10-15 kadarı ise endüstriyel kullanım olarak adlandırılabilecek uygulamalarda tüketilmektedir. Geri kalan alçı taşının tamamı inşaat sektöründe kullanılan alçı türlerinin imalatında tüketilir.
Bu gün inşaat sektöründe kullanılan sıva alçısı, kartonpiyer alçısı, saten perdah alçısı ve makine sıva alçısı gibi toz alçı ürünlerinin kullanım miktarları gün geçtikçe artmaktadır. Yanı sıra alçı ile hazır bina bölme duvarları, panolar, blok kriş ve tavanların yapımında da alçı yoğunlukla kullanılmaktadır.

Alçının inşaat malzemesi olarak sağladığı avantajları, son yıllarda farkeden ülkemizde 2000’ li yılları geçerken yapılarda ancak 1 milyon ton alçı kullanır hale gelmiştir. Ülkemizin çağdaş konut ihtiyacının rasyonel bir biçimde karşılanabilmesi için çok daha fazla alçı kullanımı gerekmektedir.

Bundan 40 yıl kadar önce pratik olarak hiç bir alanda anhidritin (susuz alçı) kullanılmazken; kimya sanayiinde alçı taşının kullanılmı, İngiltere’ de Imperial Chemichal Industries şirketinin bu hammaddeyi amonyum sülfata dönüştürülmesi ile başlanmıştır. Bu yöntemde; havanın azotu yapay amonyağa dönüştürülerek anhidrit ile birleştirilmekte ve elde edilen amonyum sülfat tarımda gübre olarak kullanılmaktadır.
Ham jips, beyaz boya, kağıt dolgu malzemesi olarak kağıt ve pamuklu tekstil maddelerine katılır. Kömür işletmelerinde kömür tozlarında kül oranını artırmak için kullanılır. Alçı taşı (ham jips) çimento sanayiinde her gün artan miktarda kullanımaktadır. Nikel izabesinde eritmeyi kolaylaştırma ve bira sanayiinde mayalandırma için kullanılır.

Son yıllarda alçı sıcak ve soğuk yalıtım malzemesi olarak çok büyük ölçülerde kullanılmaya başlanmıştır. Binalarda ses izolatörü ve rutubet düzenleyici olarak, konferans salonlarında, lobilerde vb. alanlarda büyük gürültüleri kesmek için tercih edilmektedir. Alçı; döküm ve kalıp işleri ile seramik endüstrisinde de büyük ölçüde kullanılır.
Anhidrit (susuz alçı) kükürt veya kükürt oksitle sülfat asidi elde etmek için kullanılmaktadır. Halen iskoçyada anhidrit ve alçıdan faydalanılarak sülfirik asit üretilmektedir. Yan ürün olarak portland çimentosu imal edilmektedir.
Bunun yanı sıra alçı; tıp, cerrahi, dişçilik, cam sanayii, sondajcılık, hayvan yemi, böcek ilacı üretimi, yapay kükürt, tutkal, plastik üretimi, gıda sanayii gibi çok çeşitli faaliyet alanlarında kullanım alanı bulmaktadır.

Leave a comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>